Winners - Farm Produce

Class

First

Second

1 - Two same Aust. Blue pumpkins - (eg: Qld, Jarrahdale, Triamble, Crown etc.)

#34825 - David Lyall 

#341485 - Ken Trappel 

2 - Two same Dark Skin pumpkins – Any variety

#341565 - Ken Trappel 

#341486 - Ken Trappel 

3 - Two same Light skin pumpkins – Any variety

#341548 - Stroud Pre School - Stroud Preschool  

#341579 - Millie Tarrant 

4 - Two same Coloured skin pumpkins – Any variety

#341586 - Glenda Armer 

#341488 - Ken Trappel 

5 - Two same Most Unusual pumpkins - Any variety

#341489 - Ken Trappel 

 

6 - Three separate varieties of Pumpkin – not entered previously

#341491 - Ken Trappel 

 

7 - Biggest Pumpkin – Any Variety

#341492 - Ken Trappel 

#341667 - Luke Montford 

8 - Two same Grammas - Any variety

#34961 - Michael Watkins 

#3465 - riley cummings 

9 - Two same Gourds - Any variety

 

 

10 - Two same Zucchini / Marrow - Any variety

 

 

11 - Biggest Zucchini / Marrow – Any variety

#341547 - Cherie  Mason  

#341370 - Steve Mudryk 

12 - Two same Summer Squash - Any variety (eg: Spaghetti, Crookneck, Button, Scallop, etc.)

#341177 - Michelle Socha 

 

13 - Two same Winter Squash - Any variety (eg: Table Queen, Hubbard, Pimply, Ribber, Luffa, etc.)

#34962 - Michael Watkins 

#341342 - Barry Warner 

14 - Three separate varieties of Squash – not entered previously

 

 

15 - Two Watermelons - Any same variety

#34963 - Michael Watkins 

#341619 - katherine Harris 

16 - Biggest Watermelon – Any Variety

 

 

17 - Three Sweet Potatoes - Any same variet

#341587 - Glenda Armer 

#341098 - Jacob  Tang 

18 - Six Potatoes - Any same variety

#341474 - katherine Harris 

 

19 - Best Pumpkin - Any variety - 13yrs & under

#341660 - Luke Montford 

#341550 - Stroud Pre School - Stroud Preschool  

20 - Best Squash - Any variety - 13yrs & under

#341095 - Jacob  Tang 

#34921 - Grace Gallagher 

21 - Best Decorated Pumpkin - 13yrs & under

#34886 - Max Gallagher 

#34922 - Grace Gallagher 

22 - Three Ginger root – any same variety (eg: Ginger, Galangal, Cardamom, Turmeric etc.)

#341631 - Steve Mudryk 

 

23 - Bunch of Rhubarb – any variety (6 stalks with leaf removed)

#341578 - Anne Webeck 

 

24 - Bunch of Silver Beet (Chard) – any variety (6 stalks)

 

 

25 - Bunch of Kale (min 6) - Any same variety (Black, Purple, Curly etc)

 

 

26 - Bunch of Any Other Leafy Variety (min 6) (Sorrel, Rocket, Spinach etc.)

#341580 - Anne Webeck 

 

27 - Garlic x 6 - any same variety (with part stem)

 

 

28 - Chokos x 4 (not sprouting)

#34824 - Roseetta Hardes 

 

29 - Cucumbers x 4- any same variety

#341371 - Steve Mudryk 

 

30 - Bunch of 4 Beetroot with leaf - any same variety

 

 

31 - Bunch of 6 Carrots with leaf – can be mixed colours or same colour

 

 

32 - Biggest Carrot (length & girth)

 

 

33 - Root Vegetable x 3 – same variety not mentioned (Radish, Turnip, Parsnip, Swede etc.)

#34890 - Max Gallagher 

 

34 - Corn - any same variety (opened in husk)

#34891 - Max Gallagher 

 

35 - Shallot or Spring Onion bunch (min 6) (with stem)

 

 

 

Winners - Farm Produce

Class

First

Second

36 - Celery bunch (whole)

#341291 - Anne Webeck 

 

37 - Lemons x 6

 

 

38 - Exotic Fruit x 3 - any same variety (mango, pawpaw, quince, persimmon etc)

#341513 - Kate Temple-Smith 

#341512 - Kate Temple-Smith 

39 - Bunch of Herbs (min 6 varieties in bunch)

#34925 - Grace Gallagher 

#341425 - katherine Harris 

40 - Largest Hen egg (presented on an Egg-cup) # Commercial egg farms excluded.

#341639 - julie melehan 

#341572 - Kate's Cubby House Gorton 

41 - Hen Eggs (1 doz - same colour)

#341703 - Samantha Chapman 

#341384 - Kate's Cubby House Gorton 

42 - Hen Eggs (1 doz - mixed colour)

#341638 - julie melehan 

#341385 - Kate's Cubby House Gorton 

43 - Duck Eggs (1 doz - same colour)

 

 

44 - Bantam Eggs (1 doz - same colour)

#341482 - Booral Public School 

 

45 - Quail Eggs (1 doz - same colour)

 

 

46 - Three Bottles Dark Honey

#34839 - Dean Woolley 

#341167 - Brent Jones 

47 - Three Bottles Light Honey

#341588 - David Lyall 

#3438 - Paul Hallett 

48 - Best mixed Salad (6 varieties) - 13yrs & under

#34927 - Grace Gallagher 

#34894 - Max Gallagher 

49 - Longest Carrot - 13yrs & under

#34896 - Max Gallagher 

 

50 - Biggest Cucumber - 13yrs & under

#341661 - Luke Montford 

#34897 - Max Gallagher 

51 - Gardens of our Four Local Schools

#341714 - Stroud Road Public School 

#341715 - Stroud Pre School 

Judge's Choice - Farm Produce - Judges Choice - 1-18

#34961 - Michael Watkins 

Judge's Choice - Garden & Orchard - Judges Choice classes 22-47

#341291 - Anne Webeck 

Farm Produce - Best Junior Exhibitor

Max Gallagher

Farm Produce Classes 1-18

Ken Trappel

Garden & Orchard - Best Junior Exhibitor Classes 48-50

Max Gallagher

Garden & Orchard - Best Exhibitor Classes 22-47

Anne Webeck

 

Winners - Home Brew

Class

First

Second

1 - Lager

#341026 - Steve  Mcblane 

#341049 - Pete Massey 

2 - Pale Ale

#341027 - Steve  Mcblane 

 

3 - Bitter

#341028 - Steve  Mcblane 

 

4 - Pilsener

#341050 - Pete Massey 

 

5 - Old and Dark Ales

 

 

6 - Stout

#341051 - Pete Massey 

 

7 - Cider

#341052 - Pete Massey 

#341373 - Steve Mudryk 

8 - Wheat Beer

 

 

9 - Other alcohol beer eg vegetable, fruit, experimental

 

 

10 - Brewed non-alcohol eg ginger beer

 

 

Judge's Choice - Champion Brewer

#341028 - Steve  Mcblane 

 

Winners - Flowers

Class

First

Second

1 - Pot Plant Any Variety

 

 

2 - Pot Plant Flowering

#341386 - Fay Kent 

#341294 - Anne Webeck 

3 - Potted Fern

 

 

4 - 1 Cactus or Succulent

#341584 - Anne Webeck 

#341539 - Gordon Aubrey 

5 - Collection of Fuchsias

 

 

6 - Collection of Cut Flowers

 

 

7 - Collection of Zinneas

 

 

8 - Collection of Salvia

 

#341520 - Kate Temple-Smith 

9 - Collection of Gerberas

#341477 - Debbie  Pritchard 

#341672 - Sarah Montford 

10 - Collection of Marigolds

#34918 - Max Gallagher 

#341297 - Anne Webeck 

11 - Collection of Geraniums

 

#341298 - Anne Webeck 

12 - Collection of Chrysanthemums

#341478 - Debbie  Pritchard 

 

13 - Lily Any Variety

#341351 - Daniel Threadgate 

#341349 - Julie Threadgate 

14 - Collection of Flowering Plants 6 Distinct Varieties

 

#341585 - Anne Webeck 

15 - One Cut Flowering Australian Native

#341354 - Daniel Threadgate 

#341355 - Daniel Threadgate 

16 - One Flower not listed in the schedule

#341479 - Debbie  Pritchard 

#341615 - Donna Partridge 

17 - Dahlia, Large Decorative, 1 Bloom

#341344 - Madeline Warner 

#341389 - Daniel Threadgate 

18 - Dahlia, 3 Decorative Blooms

#341345 - Madeline Warner 

#341438 - katherine Harris 

19 - 3 Semi-Cactus Blooms

#341476 - Jacki Day 

#341359 - Daniel Threadgate 

20 - 3 Dwarf Dahlia Blooms

#341523 - Kate Temple-Smith 

 

21 - 3 Pom Pom Dahlia Blooms

#341439 - katherine Harris 

#341360 - Daniel Threadgate 

22 - Collection of Dahlias 6 Distinct Cuts

 

 

23 - Display of 10 Dahlias

 

 

24 - 3 Exhibition Roses

#341361 - Daniel Threadgate 

 

25 - Rose in Three Stages Bud Plus half bloom & Full Bloom

#341711 - Jacki Day 

#341649 - June Reynolds 

26 - 3 Decorative Roses

#341433 - katherine Harris 

#341645 - Tony McBain 

27 - 1 Rose Any Variety

#341434 - katherine Harris 

#341646 - Tony McBain 

28 - Vase with Cluster of Flowering Roses (Floribunda)

 

#34958 - Kylie Gallagher 

29 - Vase of Miniature Roses 3 Stems

#341651 - June Reynolds 

 

30 - Roses 3 Distinct Varieties

#341417 - Levi Jenkins 

#341366 - Daniel Threadgate 

31 - Arrangement Exhibitors Own Choice

#34829 - Robyn Foster  

#341192 - Eileen Woolley 

32 - Arrangement in a Basket Suitable for a Gift for a Baby

#34830 - Robyn Foster  

#341193 - Eileen Woolley 

33 - Arrangement in Red and White

#341501 - Rebecca  Trappel 

#34831 - Robyn Foster  

34 - Arrangement of Three or Less Blooms

#341195 - Eileen Woolley 

#34832 - Robyn Foster  

35 - Arrangement in yellow and orange

#341196 - Eileen Woolley 

#34833 - Robyn Foster  

 

Winners - Flowers

Class

First

Second

36 - Memorium Arrangement with Small photo

#34834 - Robyn Foster  

#341197 - Eileen Woolley 

37 - Dining Table Arrangement, Autumn - Winter - Summer - Spring

#341502 - Rebecca  Trappel 

#34835 - Robyn Foster  

38 - Arrangement Incorporating Fruit

#34836 - Robyn Foster  

#341199 - Eileen Woolley 

39 - Foliage fantasy

#341200 - Eileen Woolley 

#341503 - Rebecca  Trappel 

40 - Arrangement Own Choice - 18yrs & under

 

 

41 - Posy or Buttonhole using no more than three colours - 18yrs & under

#341053 - Jordan Tang 

 

42 - Decorative Saucer in Wet Sand - 18yrs & under

#341054 - Jordan Tang 

 

43 - Vegetable animals or Person - 18yrs & under

#341331 - Jordan Tang 

#341055 - Jordan Tang 

44 - Arrangement Own Choice - 10yrs & under

#34793 - Isabella Turner 

#34868 - Evie Kemp 

45 - Posy or Buttonhole using no more than three colours - 10yrs & under

#34899 - Max Gallagher 

#341101 - Jacob  Tang 

46 - Decorative Saucer in Wet Sand - 10yrs & under

#34865 - Evie Kemp 

#341275 - Chloe Edwards 

47 - Vegetable animals or Person - 10yrs & under

#341397 - Sienna Jenkins 

#34864 - Evie Kemp 

Judge's Choice - Champion Exhibit

#341502 - Rebecca  Trappel 

Best Exhibitor - Cut Flowers

Anne Webeck

Best Exhibitor - Roses

katherine Harris

Best Exhibitor - Dahlias

Madeline Warner

Best Exhibitor - Floral Arrangements

Robyn Foster

 

Winners - Preserves

Class

First

Second

1 - Berry Jams

#341116 - Charlie Tang 

#341536 - Janis Chambers 

2 - Stone Fruit Jams

#341690 - Heather Thompson 

#341368 - Nici Cooper 

3 - Citrus Jams

#341689 - Heather Thompson 

#341702 - Heather Thompson 

4 - Tomato Jams

 

 

5 - Jam Any Other Variety

#341618 - Donna Partridge 

#34882 - Marilyn Gallagher 

6 - Jam Collection, 4 varieties

 

 

7 - Jelly Any Variety

#341679 - Heather Thompson 

#341705 - Heather Thompson 

8 - Collection of Jellies 3 Varieties

 

 

9 - Lemon Butter

#341540 - Janis Chambers 

#341178 - Michelle Socha 

10 - Lime Butter

#341179 - Michelle Socha 

 

11 - Passionfruit Butter

#341117 - Charlie Tang 

 

12 - Choko Pickles

 

 

13 - Mustard Pickles

#341655 - Rebecca Snedden 

#341301 - Anne Webeck 

14 - Pickles, any other variety

#341304 - Anne Webeck 

#34814 - Amee Gallagher 

15 - Tomato Relish

#341656 - Rebecca Snedden 

#341541 - Janis Chambers 

16 - Relish, any other variety

#341542 - Janis Chambers 

 

17 - Chutney

#341559 - Ann Stocker 

#341558 - Ann Stocker 

18 - Savoury Sauce (eg Tomato)

#34953 - Kylie Gallagher 

#341180 - Michelle Socha 

19 - Sweet Sauce

 

 

20 - Spiced Herbed Vinegars

 

 

21 - Vegetables in Oil (eg sun dried tomatoes)

#34954 - Kylie Gallagher 

#34859 - Lara Kemp` 

22 - Vegetables in Vinegar

#341688 - Heather Thompson 

#341527 - Kate Temple-Smith 

23 - Any Jam or Jelly - - 15yrs & under

 

 

24 - Any Pickles or Relish - 15yrs & under

#34653 - Charlotte Turner 

 

25 - Any Sauce - 15yrs & under

 

 

Best Exhibitor Preserves

Heather Thompson

 

Winners - Cookery

Class

First

Second

1 - Iced Butter Cake

#341329 - Jordan Tang 

#34818 - susanne  hardes 

2 - Iced Orange Cake

#34819 - susanne  hardes 

 

3 - Iced Chocolate Cake

#341653 - Rebecca Snedden 

#341062 - Jordan Tang 

4 - Iced Carrot Cake

#341302 - Bianca Giggins 

#34821 - susanne  hardes 

5 - Iced Marble Cake

#341121 - Charlie Tang 

 

6 - Iced Banana Cake

#34820 - susanne  hardes 

#341061 - Jordan Tang 

7 - Iced Cake not listed

 

 

8 - Sultana Cake, not iced

 

 

9 - Plain Sponge Sandwich, no cream, jam filled

#341592 - Julie Farley 

#341591 - Julie Farley 

10 - Plum Pudding - boiled in cloth

#341626 - Colleen Webster 

#341170 - Deirdre Wilmen 

11 - Afternoon Tea tray for one, including food for one adult

 

 

12 - Novice Section - Iced Chocolate Cake

 

 

13 - Rich Fruit Cake - not listed - Special RAS show recipe

#34810 - Brian Eastoe 

 

14 - 6 Plain Scones

#341060 - Jordan Tang 

#34815 - Amee Gallagher 

15 - 6 Scones other variety

#341654 - Rebecca Snedden 

 

16 - 6 pieces of 3 layer slice

#341171 - Deirdre Wilmen 

#341172 - Deirdre Wilmen 

17 - 6 pieces Brownie

#341330 - Jordan Tang 

 

18 - 6 Macarons - any flavour

#341120 - Charlie Tang 

 

19 - 6 Biscuits made with ginger

#341182 - Michelle Socha 

 

20 - 6 filled biscuits - any filling (two biscuits with a filling in the middle)

#341118 - Charlie Tang 

#341119 - Charlie Tang 

21 - Boiled Fruit Cake, not iced

#341064 - Jordan Tang 

 

22 - Sweet pie, any variety, pastry top and bottom.

#341173 - Deirdre Wilmen 

 

23 - Tart, any filling, pastry on bottom.

#341174 - Deirdre Wilmen 

 

24 - Decorated Cake.

#34629 - JENNIE COOPER 

 

25 - 6 Muffins any variety, not listed (standard muffin papers) - 18yrs & under

#341315 - Saige  Partridge 

#341261 - Clay Edwards 

26 - Iced Plain Cake not packet - 18yrs & under

#341058 - Jordan Tang 

 

27 - Iced Chocolate Cake not packet - 18yrs & under

#341057 - Jordan Tang 

#341175 - Patsy Boland 

28 - 6 Pieces Rocky Road - 18yrs & under

#341056 - Jordan Tang 

#34871 - Evie Kemp 

29 - Afternoon Tea tray for one, including food for a child - 18yrs & under

#341166 - Charlie Tang 

#341602 - Saige  Partridge 

30 - 3 Biscuit decorated as faces - 13yrs & under

#341184 - Minnie Boland 

#341398 - Sienna Jenkins 

31 - 6 Chocolate Crackles - 13yrs & under

#34872 - Evie Kemp 

#341185 - Minnie Boland 

32 - 6 Decorated cupcakes - 13yrs & under

#341203 - Isla Briggs 

#341105 - Jacob  Tang 

33 - 3 Biscuit decorated as faces - 5yrs & under

#341658 - Hunter Evans 

#341411 - Levi Jenkins 

34 - 6 Decorated cupcakes - 5yrs & under

#34903 - Max Gallagher 

#341657 - Hunter Evans 

Judge's Choice - Judges Choice Award Classes 25-29

#341058 - Jordan Tang 

 

Cookery

Class

First

Second

Judge's Choice - Judges choice award Classes 30-34

#34872 - Evie Kemp 

Judge's Choice - Champion Piece of cooking

#341174 - Deirdre Wilmen 

Best Exhibitor Cookery classes 1-24

Jordan Tang

 

Winners - Fine Arts

Class

First

Second

1 - Open, any media

#341187 - T Mayo-Ramsay 

#341616 - Barbara Peacock 

2 - Local, any media

#341441 - Robert Ried 

#341625 - May Smith 

3 - Works on Paper - ink, charcoal, water colour etc.

#341710 - Vanessa Koch 

#341709 - Vanessa Koch 

4 - Painting, any subject

#341648 - Mary Gollan 

 

5 - Drawing, any subject, any media

#341123 - Charlie Tang 

#341122 - Charlie Tang 

6 - Computer work.any design eg. home pages, computer generated photos etc.

#34800 - Emma Bryan 

#34851 - Lara Kemp` 

7 - Project or Reseach Work

#341130 - Charlie Tang 

#341131 - Charlie Tang 

8 - Kindergarten Handwriting competition

#34904 - Max Gallagher 

#34384 - Booral Public School - George Tonitto  

9 - Year 1 Handwriting competition

#34376 - Booral Public School - Abi Sprakel-Thomas  

#34975 - Draigh Briggs 

10 - Year 2 Handwriting competition

#34131 - Stroud Public School - Grace Hancock  

#34254 - Booral Public School - Dawn Tonitto  

11 - Year 3 Handwriting competition

#34262 - Booral Public School - Emalynne Hunter-Hahn  

#34143 - Stroud Public School - Brianna Richardson  

12 - Year 4 Handwriting competition

#34358 - Booral Public School - Rheana George  

#34278 - Booral Public School - Jake Beaven  

13 - Year 5 Handwriting competition

#34366 - Booral Public School - Elsie Sprakel-Thomas  

#34363 - Booral Public School - Aidan Harding  

14 - Year 6 Handwriting competition

#3452 - Stroud Public School - Melanie O'Sullivan  

#3450 - Stroud Public School - Jorja Sinclair  

15 - Painting, any subject

#341669 - Sarah Montford 

#34427 - Booral Public School - Amelia Rea  

16 - Drawing, any subject, any media

#34164 - Stroud Public School - Grace Hancock  

#34977 - Draigh Briggs 

17 - Pattern or Design, any media, including computer work

#34229 - Stroud Public School - Lucas Reyes  

#34575 - Stroud Road Public School - Jack Fisher-Webster  

18 - Recycled materials craft

#34978 - Draigh Briggs 

#34696 - Bowen Roberts 

19 - Collage, any media

#341271 - Chloe Edwards 

#34980 - Draigh Briggs 

20 - Salt-dough sculpture

#34697 - Bowen Roberts 

#34729 - Glendale Girl Guides School - Iyla Chandler  

21 - Sentence and picture (based on the Schools Pavilion theme)

#34411 - Booral Public School - Dawn Tonitto  

#34400 - Booral Public School - Jett Isaac  

22 - Painting, any subject

#34499 - Stroud Road Public School - Zarleigh Went  

#34492 - Stroud Road Public School - Bronte Cooper  

23 - Drawing, any subject, any media

#34304 - Stroud Public School - Alyssa O'Sullivan  

#34247 - Booral Public School - Blake Taylor  

24 - Pattern or design, any media, including computer work

#34320 - Booral Public School - Mia Finch  

#34594 - Stroud Road Public School - Poppy Northedge  

25 - Recycled materials craft

#34649 - Isabella Turner 

#34763 - Glendale Girl Guides School - Charlette Turner  

26 - Popstick or matchstick item

#34765 - Glendale Girl Guides School - Isabella Turner  

#34545 - Stroud Road Public School - Poppy Northedge  

27 - Sculpture, any media

#34551 - Stroud Road Public School - Zarleigh Went  

#34559 - Stroud Road Public School - Hayley Fisher-Webster  

28 - Project or research work (based on the Schools Pavilion theme)

#34569 - Stroud Road Public School - Izzabella Hodge  

 

29 - Painting, any subject

#34939 - Grace Gallagher 

#34938 - Grace Gallagher 

30 - Drawing, any subject, any media

#341533 - Kate Temple-Smith 

#34699 - Bowen Roberts 

 

Winners - Photography

Class

First

Second

1 - Print of a child or children

#34997 - Sarah-Jayne Eggins 

#34999 - Sarah-Jayne Eggins 

2 - Animal, Bird or Insect Print

#341031 - Anna Green 

#341002 - Sarah-Jayne Eggins 

3 - Flower Print

#341003 - Sarah-Jayne Eggins 

#341032 - Anna Green 

4 - Architectural Print

#341005 - Sarah-Jayne Eggins 

#341006 - Sarah-Jayne Eggins 

5 - Print of the local Stroud area

#341037 - Anna Green 

#341009 - Sarah-Jayne Eggins 

6 - Macro Print – Any subject

#341011 - Sarah-Jayne Eggins 

#341010 - Sarah-Jayne Eggins 

7 - Black & White print – any subject

#341013 - Sarah-Jayne Eggins 

#341015 - Sarah-Jayne Eggins 

8 - Landscape/seascape print

#34466 - Grant Stahl 

#341016 - Sarah-Jayne Eggins 

9 - Animal, Bird or Insect print (18yrs & under)

#341083 - Jordan Tang 

#341152 - Charlie Tang 

10 - Landscape/seascape print (18yrs & under)

#341086 - Jordan Tang 

#341134 - Charlie Tang 

11 - Local Area print – “what Stroud means to me” (18yrs & under)

#341140 - Charlie Tang 

#341090 - Jordan Tang 

12 - Most Creative print (18yrs & under)

#341144 - Charlie Tang 

#341146 - Charlie Tang 

13 - Portrait of my favourite toy (10yrs & under)

#34911 - Max Gallagher 

#34878 - Evie Kemp 

14 - Animal, Bird or insect print (10yrs & under)

#341414 - Levi Jenkins 

#34912 - Max Gallagher 

15 - Any other print (10yrs & under)

#341285 - Milla Harvey  

#341401 - Sienna Jenkins 

Judge's Choice - Grand Champion Photo

#341011 - Sarah-Jayne Eggins 

Best Exhibitor Classes 1-8

Sarah-Jayne Eggins

Best Exhibitor Classes 13-15

Max Gallagher

Best Exhibitor Classes 9-12

Charlie Tang

 

Winners - Needlework and Craft

Class

First

Second

1 - Crochet Table Centre

 

 

2 - Crochet article, wool or synthetic

#341047 - Alison Hall 

#341046 - Alison Hall 

3 - Crochet article Cotton

#341128 - Jessica Langham 

 

4 - Hand Knitted article

#341693 - Heather Thompson 

#341595 - Pat Gifford 

5 - Hand Embroidery any acticle

#341663 - Fran Beaver 

 

6 - Machine Embroidery any acticle

#341213 - Lorraine Wiseman 

#341235 - Susan Goninan 

7 - Smocked article

#341694 - Heather Thompson 

 

8 - Daintiest Baby Frock (material)

 

 

9 - Patchwork Quilt

#341308 - Anne Webeck 

#341664 - Fran Beaver 

10 - Patchwork article

 

 

11 - Patchwork Bag

#341504 - Melissa Crawford 

#341215 - Lorraine Wiseman 

12 - Patchwork Project by beginner living in the district

#34881 - Leanne Dries 

#341341 - Roslyn Ince 

13 - Cross Stitch article

#341516 - Peta Reinhard 

#341596 - Pat Gifford 

14 - Long Stitch Article

 

 

15 - Tapestry article

#341597 - Pat Gifford 

#341598 - Pat Gifford 

16 - Most Attractive Coat Hanger

#341495 - Tracey Lord 

 

17 - Applique Quilt

#341574 - Jill Edwards 

#341665 - Fran Beaver 

18 - Applique Article

#341245 - Susan Goninan 

#341244 - Susan Goninan 

19 - Machine made article

#341338 - Kylie Gallagher 

#341216 - Lorraine Wiseman 

20 - Leather article

#341217 - Lorraine Wiseman 

 

21 - Most attractive Cushion

#341496 - Tracey Lord 

#341218 - Lorraine Wiseman 

22 - Novelty article

#341250 - Lisa Wiseman 

#341508 - Kiera Hector 

23 - Beaded article

#341447 - ALEX DALLAS 

#341666 - Fran Beaver 

24 - Dressed Doll

 

 

25 - Most attractive Handmade Christmas Decoration

#341227 - Susan Goninan 

#341228 - Susan Goninan 

26 - Most useful article made from recycled goods

#341220 - Lorraine Wiseman 

#341310 - Anne Webeck 

27 - Any Craft article, not mentioned in schedule

#341668 - Fran Beaver 

#341497 - Tracey Lord 

28 - Article or Craft, by person over 75 Yrs

#341530 - Dawn Patterson 

#341528 - Dawn Patterson 

29 - Crochet article, by person over 75 Yrs

#341223 - Lorraine Wiseman 

 

30 - Knitted article, by person over 75 Yrs

#341532 - Dawn Patterson 

#341224 - Lorraine Wiseman 

31 - Prettiest Coathanger, by person over 75 Yrs

 

 

32 - Any Craft item not mentioned by person over 75 Yrs

#341225 - Lorraine Wiseman 

 

33 - Wood article - 18yrs & under

#341407 - Declan O'Sullivan 

#341442 - Declan O'Sullivan 

34 - Beaded article

 

 

35 - Machine made article - 18yrs & under

#341161 - Charlie Tang 

 

 

Winners - Needlework and Craft

Class

First

Second

36 - Lego Model, freestyle - 18yrs & under

 

 

37 - Lego from a kit - 18yrs & under

#341260 - Clay Edwards 

#341467 - Madeline Warner 

38 - Any article not mentioned in the schedule - 18yrs & under

#341160 - Charlie Tang 

#341164 - Charlie Tang 

39 - Double Page of Scrapbooking - 18yrs & under

#341158 - Charlie Tang 

 

40 - Patchwork Article - 18yrs & Under

#341156 - Charlie Tang 

 

41 - Machine made Article - 13yrs & under

#341109 - Jacob  Tang 

 

42 - Lego Model, freestyle - 13yrs & under

#341451 - Elsie Sprakel-Thomas 

#341333 - Aliya and Macaily Lyall 

43 - Lego from a kit - 13yrs & under

#341599 - Grifiin  Dunn 

#34687 - Alistair Paterson-Clark 

44 - Single Page of Scrapbooking - 13yrs & under

 

 

45 - Any article not mentioned in the schedule - 13yrs & under

#341473 - Lachlan Warner 

#341412 - Alyssa O'Sullivan 

46 - Any Duplo Model - freestyle - 5yrs & under

#34945 - Grace Gallagher 

#34946 - Grace Gallagher 

47 - Any Craft article - 5yrs & under

#341416 - Levi Jenkins 

#341392 - Kate's Cubby House Gorton 

48 - Folk Art - Floral

#341252 - Lisa Wiseman 

 

49 - Folk Art - Animal & Bird

#341445 - ALEX DALLAS 

#341546 - Cherie  Mason  

50 - Folk Art - Decorative & Still Life

#341446 - ALEX DALLAS 

#341444 - ALEX DALLAS 

Best Exhibitor Needlework & Craft - Classes 46-47

Grace Gallagher

Best Exhibitor Needlework & Craft Classes 1-27

Lorraine Wiseman

Best Exhibitor Needlework & Craft Classes 28-32

Dawn Patterson

Best Folk Art Exhibitor - Classes 48-50

ALEX DALLAS

Best Exhibitor Needlework & Craft Classes 41-45

Elsie Sprakel-Thomas

Best Exhibitor Needlework & Craft Classes 33-40

Charlie Tang

Stroud Show Association Inc. Since 1921
A QuasiSpace.biz Site